Yatak Yorgan ne için! Işık evet cevap ışık.

Vücut, sayısız farklı şeyi düzenleyen birçok saat benzeri sisteme sahiptir. Bu saatler yemek borusunda, akciğerlerde, karaciğerde, pankreasta, dalakta, timusta ve deride ve ayrıca beyinde bulunur!

Işık, sıcaklık, sosyal etkileşimler, farmakolojik manipülasyon, egzersiz ve yeme / içme alışkanlıkları gibi dış uyaranlara bağlı fakat birbirlerinden bağımsız olarak hareket edebilmelerine rağmen – tüm sağlıklı sistemler birbirleriyle iletişim kurar, böylece vücut senkronize olur ve sistemleri günün saatine göre ve en son bir işlevi yerine getirdiği günün saatine göre ve yukarıda listelenen dış uyaranlara göre verimli hale getirir.

Sirkadiyen ritim, herhangi bir biyolojik süreçtir ki iç kaynaklı, sürüklenebilir yaklaşık 24 saatlik bir salınım sergiler. Polifazik uykudaki sirkadiyen ritmi kastettiğimizde, vücudun geceyi gündüzü algılamaya devam ettiği ritmi kastediyoruz. Sirkadiyen ritim genellikle yerel gündüz ve gece saatleriyle uyumludur, ancak her zaman olması gerekmez (örneğin, jet lag oluştuğunda olduğu gibi).

Ultradian ritim, 24 saatten kısa; endojen sürüklenebilir, salınım gösteren herhangi bir biyolojik süreçtir. Bu terimi kullandığımızda, hem uyanık hem de uykudayken meydana gelen 90-120 dakikalık beyin dalgası frekans döngülerine atıfta bulunuyoruz. Polifazik uykudaki bir “ultradiyen” den söz ettiğimizde, son şekerlemenizin başlangıcı ile bir sonraki şekerlemenizin başlangıcı arasındaki en küçük süreyi kastediyoruz.

Beyin, uyanma ve uyku ritmik davranışını kontrol eden hem sirkadiyen hem de ultradian ritimlere sahiptir. Beyin saati, üst kiyazmatik çekirdektir (SCN) ve çoğunlukla retinalardan gelen bir ışıkla kontrol edilir, ancak aynı zamanda bununla günün saatini takip eden diğer sistemler arasında iç iletişim vardır. Deri tarafından algılanan güneş ışığı bir gündüz olgusudur, bu nedenle cilt SCN’ye UV-B tespit edildiğinde gün olduğunu söyleyebilir. Yemek yemek uyanık bir süreçtir, bu nedenle bağırsaklar SCN’ye gün olduğunu söyleyebilir.

Hem sirkadiyen hem de ultradian ritmi önemlidir çünkü düzenli yukarı / aşağı fazlara sahip olmak homeostatik bir sistem olduğundan, hormonal salgılardan beyin dalgası frekanslarına, kan akışına ve beyin yarıküresi veya lob hakimiyetine kadar her türlü şey düzenlenir. Bu, bu ritim olmazsa, homeostatik fonksiyonların ya optimalin altında çalıştığı ya da vücudun farklı kısımlarının birbiriyle senkronize olmadığı anlamına gelir.

Örneğin, bağırsak ve beynin iki ayrı ultradian ritmi vardır, ancak aralarında bütünleşme ve iletişim vardır. Gündüz ve gecenin varlığı, düzenli yemek yeme saatleri ve düzenli aktivite gibi tespit edilebilir bir tutarlılık varsa, beyniniz sabah olduğunu düşündüğünde muhtemelen bağırsak hareketleriniz olacaktır. Senkronizasyon yoksa, her iki sistem de iyi çalışıyor ancak değişen veya kafa karıştırıcı koşullar nedeniyle düşük iletişim varsa, her “bağırsak gününde” aynı anda bağırsak hareketleri olacak, ancak sabah olacağını söyletecek bir durum yok. Şimdi, her iki sistemde de düzenlilik olmadığını ve aralarında iletişim olmadığını varsayalım, o zaman bağırsağın döngüsel davranışı sinyalleri beklerken dağılacak ve böylece kabızlığa yol açabilecektir (mesela , tam bağırsak hareketi zamanı geldiğinde uykuda olmak).

Şimdi daha çok beyne odaklanarak, beynin sirkadiyen ritim ayarlaması için gece ve gündüzün düzenliliğine ihtiyaç duyduğunu ve gündüz ve gece aydınlatma koşulları olmadan sirkadiyen işlevlerin doğru şekilde tamamlanmadığını söyleyebiliriz. Örneğin, beyin günün hangi saatinde olduğuna bağlı olarak, uykunun belirli bir aşamasına doğru ağırlık hissedecektir.

Ultradyan ritim, baskın bir yarım kürenin veya lobun aşağı regülasyonu için önemlidir. Uzun bir süre bir göreve konsantre olduğunuzda, beyninizin beynin bir bölgesindeki aşırı depolarizasyona ara vermesi gerekir, bu yüzden uyanıkken her 90-120 dakikada bir konsantrasyonda bir durgunluk yaşarsınız. Beyin dalgası frekanslarınız yükselecek, sonra düşecek. Ayrıca, bu sessizliklerde genel beyin frekansı değişir, böylece beyni çok fazla yüksek veya düşük frekanslı aktiviteyle aşırı uyarmazsınız ve bir “beyin dalgası frekansı” izi oluşmaz. Siz uyurken (mono) bu beyin frekansı dalgalanmaları uyku aşamaları olarak tezahür eder. her 90-120 dakikada bir (tabii ki bazen daha az) beyin dalgası frekanslarınız azalır, sonra yükselir (uyanıklığın tersi).

Ritim olmadan uyursanız, bu sistemler birbirleriyle senkronize olmaz, doğal işlevleri düzenlemede daha az etkili hale gelirler. Sirkadiyen ritminiz bir hafta içinde normalden çok daha çılgınca döner ve sabahları, sonra akşamları, sonra geceleri ve sonra her yerde derin uykuya neden olur. Sirkadiyen ritminiz, fonksiyonunu yitirerek uyku evrelerinin yeniden bölümlenmesini bozar ve uyanık olduğunuzda beyin dalgası frekansı regülasyonu öngörülemeyen zihinsel sorunlara yol açabilir. DEHB hastalarının frekans bağımlılıkları geliştirdiklerini bilince (beyinlerinin bazı kısımları normal bir insandan farklı olarak sürekli daha yüksek veya daha düşük frekans aktivitesine sahip olacaktır), diğer birçok zihinsel bozukluklarda görüldüğü gibi, ritimsiz uyumaktansa ritimli uyumak daha güvenli olabilir.

Sirkadiyen Vardiya

Circadian Shift, bir kişinin sirkadiyen ritminin gerçek gün saatine göre zaman içinde değişmesidir. Bazen insanların sirkadiyen ritmi tam olarak 24 saat değil, bunun yerine 24,5 saat uzunluğundadır. Yapay aydınlatma olmadığında, kişinin sirkadiyen ritmi buysa, ritmi kilitlendiğinde ve bu değişime karşı koymakta doğal aydınlatma koşulları nedeniyle çok az sorun yaşayacaktır. Yapay aydınlatma ve diğer faktörler varsa bir kişinin “sirkadiyen şafak”ı ve “sirkadiyen alacakaranlık”ı her gün yavaşça ileriye doğru kayar.

Ultradyan Vardiya

Ultradian (veya BRAC) Kayması, bir kişinin ultradian ritminin uzun süre uyanık kaldıkça ileriye doğru kaydığı fenomenin adıdır. 2 saatlik BRAC’li bir kişi 4 saatlik bir ultradian ritmi takip ediyorsa (örneğin, uberman için her 4 saatte bir kestirme), normal kestirmeyi kaçırırsa ve o sırada uyanıksa, muhtemelen 2 saat yerine 2.25 – 2.75 saat sonra yorulur. O zaman uykuyu kaçırırlarsa, muhtemelen 2,5-3 saat çok yorulurlar. Her kaçırılan uyku, ultradian ritmin değişmesine neden olur. İnsanlar daha uzun süre uyanık kaldıkça, değişim çok daha vahşi ve öngörülemez hale gelir, ta ki ultradian ritme sirkadiyen bir ritim hakim olur.

Ritmik Kusurluluk

Herkesin ritmi mükemmel değildir! Ve ritmik değişim her zaman aynı kurallara uymaz! Bir ultradian ritim, sirkadiyen ritimle bağlantılı olarak bir gün içinde ileri geri değişebilir ve sirkadiyen ritmi, sirkadiyen bağırsak ritmi veya yapay aydınlatma (mavi ve beyaz ışık) veya genetik tutarsızlıklar ile iletişim sonucunda alır başını gider . Pek çok program, ritmik uyku düzenleri tarafından yönetilen bir tutarlılık düzeyi gerektirir. Ancak bir kişi vücut ritmini öğreterek ve onu hareketler yoluyla zorlayarak bir programa belirli bir noktaya kadar adapte olduktan sonra, çoğu zaman vücudu dinleyerek şekerlemelerin nereye ne zaman yerleştirileceği anlaması daha iyidir.

Örneğin, bir kişi 2 hafta boyunca dört saatlik bir ultradian ritmi takip ediyor olabilir ve her gün belirli bir uykudan 3 saat sonra sürekli yoruluyorsa, bu kişi için vücudunu dinlemek ve yorgun olduğunda uyumak için en iyisi olabilir.

Elbette ‘eğitimsiz’ veya ‘zayıf’ bir ritim dinlenmemelidir, çünkü vücut kendi fizyolojik sistemleriyle temas halinde değildir, bu nedenle, örneğin, bir kişi yeni bir programa yeni başlamış ve yoruluyor olabilir. her gün aynı saatte (belki mantıksız bir saatte) kişi içgüdülerini görmezden gelmeli ve içgüdülerini dinlemeden önce bir veya iki hafta boyunca bedenine bir ritim öğretmeye devam etmelidir.


Canlıların zaman sistemleri

Bir ultradian ritim, 24 saatlik bir gün boyunca tekrarlanan bir dönem veya döngüdür. Sirkadiyen ritimler günde bir döngüyü tamamlarken, adet döngüsü gibi infradien ritimler bir günden daha uzun sürer. Ultradian tanımı, bir günden kısa ancak bir saatten uzun süreli döngüleri ifade eder.

Ultradian terimi, uyku araştırmalarında insan uykusu sırasında uyku evrelerinin 90-120 dakikalık döngüsüne atıfta bulunarak kullanılır.

Teknik olarak ultradian olan vücut ısısında ve zihin işlemlerinde bir sirkasemidian ritmi vardır. Bununla birlikte, sirkadiyen ritminin birinci harmoniği gibi görünüyor ve endojen bir ritim değil.

Diğer ultradian ritimler arasında kan dolaşımı, göz kırpma, nabız, büyüme hormonu gibi hormonal salgılar,kalp hızı, termoregülasyon, işeme, bağırsak aktivitesi, burun deliği genişlemesi, iştah ve “uyarılma” yer alır. İştahın ultradian ritimleri, nöropeptid Y (NPY) ve Kortikotropin salgılayan hormonun (CRH) antifazik salınımını gerektirir, ki iştahın ultradian ritimlerini uyarır ve engeller. Son zamanlarda, “uyarılma”nın yaklaşık 4 saat süren ultradian ritimleri memelilerde dopaminerjik sisteme bağlanmıştır. Dopaminerjik sistem ilaç kullanımı veya genetik bozulma nedeniyle bozulduğunda, bu 4 saatlik ritimler önemli ölçüde uzayarak 24 saatin ötesinde infradiyen (> 24 saat) aralığa geçebilir, hatta bazen metamfetamin verildiğinde günler (> 110 saat) sürebilir.

Bipolar bozuklukda ultradian mood durumları hızlı döngüden çok daha hızlıdır; ikincisi (hızlı döngü) yılda 4 döngü olarak tanımlanırken, bazen birkaç haftada bir ortaya çıkar. Ultradian duygu durum (mood) döngüsü 24 saatten kısa döngülerle karakterizedir.