Soğuk odada uyumak ve sağlığa faydası

Hepimizin bildiği gibi uyku, sağlık için çok önemlidir. Ancak yeni bir çalışma, erdemlerini artırmanın kolay ama gerçekleştirilmemiş bir yolu olabileceğini ima ediyor: termostatı düşürmek. Daha serin yatak odaları, bir kişinin kahverengi yağ depolarını – son zamanlarda “iyi yağ” olarak düşünülen – kibar bir şekilde dönüştürebilir ve sonuç olarak enerji tüketimini ve metabolik sağlığı, gündüz saatlerine bile değiştirebilir.

Yakın zamana kadar çoğu bilim adamı, yetişkinlerin kahverengi yağları olmadığını düşünüyordu. Ancak son birkaç yılda, birçok yetişkinin boyunlarında ve sırtın üst kısımlarında dokuda yetersiz birikintiler (gerçekten bir çay kaşığı dolusu) tespit edildi. Bunun önemi kahverengi yağın, daha yaygın olan beyazından farklı olarak metabolik olarak aktif olmasıdır. Farelerle yapılan deneyler, kalori yakmak ve çekirdek sıcaklığı korumak için kan dolaşımından şeker aldığını göstermiştir.

İnsanlarda da benzer bir süreç gerçekleşiyor gibi görünüyor. Haziran ayında Diabetes’de yayınlanan yeni çalışma için, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bağlı araştırmacılar, beş sağlıklı genç erkek gönüllüyü N.I.H.’deki iklim kontrollü odalarda dört ay uyumaya ikna ettiler. Erkekler gün içinde normal hayatlarına döndüler, ardından her akşam 8’de geri döndüler. Kalori alımlarını sabit tutmak için öğle yemeği dahil tüm öğünler sağlandı. Hafif çarşafların altında hastane önlüğünde uyudular.

İlk ay boyunca, araştırmacılar, vücuttan gelen tepkilere yol açmayacak nötr bir sıcaklık olarak kabul edilen yatak odalarını 23 santigrad derecede tuttu. Sonraki ay, yatak odaları, araştırmacıların kahverengi yağ aktivitesini teşvik edebileceğini umduğu (ancak genellikle daha soğuk sıcaklıklarda başlayan titremeyi değil) bir sıcaklık olan 18 santigrad dereceye kadar soğutuldu . Ertesi ay, daha soğuk odadaki herhangi bir etkiyi ortadan kaldırmak için yatak odaları 23 dereceye ayarlandı ve geçen ay uyku sıcaklığı ılık 27dereceydi. Süreç boyunca deneklerin kan şekeri ve insülin seviyeleri ve günlük kalori harcamaları izlendi; her ay sonra kahverengi yağ miktarı ölçüldü.

Görünüşe göre soğuk hava erkeklerin vücutlarını fark edilir şekilde değiştirdi. En çarpıcı olanı, dört hafta 18 derecede uyuduktan sonra, erkekler kahverengi yağ hacimlerini neredeyse ikiye katlamışlardı. Kan şekerindeki değişimlerden etkilenen insülin duyarlılıkları arttı. Bunların hepsi başlangıçta sağlıklı genç erkekler fakat daha soğuk bir odada uyuyarak, zamanla diyabet ve diğer metabolik problemler için risklerini azaltabilecek metabolik avantajlar kazandılar. Erkekler ayrıca yatak odalarının daha soğuk olduğu gün boyunca birkaç kalori daha yaktılar (ancak dört hafta sonra kilo kaybına neden olacak kadar olmasa da). Metabolik gelişmeler 27 derecede dört hafta uyuduktan sonra geri alındı; aslında, erkekler ilk taramadan sonra daha az kahverengi yağa sahipti.

Bu bulguların mesajı, yatak odası termostatını birkaç derece düşürerek metabolik sağlığınızı neredeyse hiç çaba harcamadan ayarlayabileceğinizi söylüyor.


Öyleyse, ideal bir uyku için en iyi sıcaklık olan gerçek bir sayı var mı? Var! Uyumak için en uygun yatma zamanı sıcaklığı yetişkinler için 15-19 C derece ve bebekler için 18-21 C derece arasındadır.

Erkekler ve kadınlar, uyanık olduklarında ideal sıcaklıkları için farklı aralıklara sahip gibi görünseler de. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, her iki cinsiyetin de uyurken aynı 15-19 derece aralığını tercih ettiğini keşfetti.

Uyku apnesi olanlar bu aralığın altında daha derin bir uyku bulabilirler. İsveç’te yapılan bir araştırma, obstrüktif uyku apnesi olan 40 kişiyi bir geceyi 15 derece , 20derece ve 23derece ortam sıcaklıklarında geçirmeye davet etti.

Çalışma, 15 derecede bir ortamda uyuyan katılımcıların 30 dakika daha derin uyku yaşadıklarını ve sabahları daha uyanık olduklarını buldu. Ancak, daha soğuk havalarda saat başına apne sayısının arttığını da gösterdi. Endişelenmeyin, sadece daha soğuk sıcaklıklarda uyurken CPAP makinenizi kullandığınızdan emin olun.

Hollanda Sinirbilim Enstitüsü’ndeki ilgili bir uyku çalışması, katılımcıların vücutlarını hafifçe soğutan özel bir takım elbise içinde uyutmasını sağladı. Tıkayıcı uyku apnesi olan hastalar daha iyi ve daha az kesintili uyku bildirdiler.