Hakkında

Horlayan ve bundan bir şekilde şikayetçi olanların bu derin konu hakkında ilgi seviyelerine göre derinleşebilecekleri bir site hayal ettik. Horlamak çok hafif olabilir. Sağlığa zararı olmayabilir. Fakat horlamak ciddi solunum bozukluklarının ve uyku yapısında önemli bozuklukların ve dolayısıyla sağlığa büyük tehditlerin varlıklarının habercisi de olabilir. Niçin? Çünkü uyku en büyük yeniden yapılanmadır. Kaliteli uyku sağlığa dönüşümdür. Bağışıklığın ve hormon sistemlerinin toparlayıcısıdır. Zihin sağlığının toprağıdır. Hızlı beyin işlemleri ona bağlıdır. Keyifli bir modun (mood; ruh hali; mizaç etc) garantisidir. Hafıza ki en büyük sermayedir iyi uykuya bağlıdır. Bütün hastalıkların iyişemesinde çok faydalıdır. Yaş ile birlikte bu kalite farklı seviyelerde düşer. Fakat yaş normalini tutturmak gerekir. Uyku yapısındaki değişimler normale döndürülmesi zor değişimlerdir. En önemli sebeplerinden biri anlaşılmasının idrak edilmesinin zor olmasıdır. Kişinin bilinç altını yönetmesindeki zorluğa benzetilebilir.

Horlamakdan çıktın nereye vardın diyeceksiniz. Tarz olarak evet haklısınız. Fakat uyku bozukluklarının önemli bir habercisi olarak çok da aykırı değil. Diğer bir haberci sabahın size tatlı olmamasıdır. Umut ve beklentilerle kalkmamaktır. Uyku kalitesini belirleyen pek çok düzensizlikler vardır. Belirsiz hastalıklar vardır. Bunları sorgulamak hemen her branş hekiminin konusu olmuştur. Fakat anlamsız bozuklukların ardında uyku bozukluklarını aramak doğru bir anlayıştır. Uyku araştırmaları bu durumlarda check-up gibi de düşünülebilir.


Uyku gizli yönlerimizi ortaya çıkaran bir boyuttur. Bizler saate mahkum yaratıklarız. Bedenimizde faaliyetlerin saatleri var. İstek dürtü ve kuvvetlerimiz bunlara bağlı. Ve uyku saatleri ile çok alakalı. Kuvvetli ve verimli olmak için uykuya çok saygı gösterilmesi gerekir.

Uyku sağlığının yediğimiz içtiğimiz ile çok alakası var. Uyku boş mide ve düşük uyarı ister. Öncesinde ışığı sevmez. Karbonhidrattan haz etmez. Kafein istemez.

Uyku kalitesinin oda sıcaklığı ile alakası var. Araştırmalar 18 santigrad derecede uyku kalitesinde artış gösterirler.

Böyle. Meraklısı sayfalarda alemi sagirin bu yönünün de sınırsızlığını görecektir. Sağlıklı olalım da hayrımız olsun.