CPAP – uyku apnesinin altın tedavisi

CPAP makinelerinin çözülebilecek sıkıntıları

CPAP obstrüktif uyku apnesi için önemli bir tedavidir. Fakat hüsranları yok değildir.  

Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) tedavisi, obstrüktif uyku apnesi için yaygın bir tedavidir. Bir CPAP makinesi sabit hava basıncı   için bir hortum ve maske veya burunluk kullanır.

CPAP ile ilgili yaygın sorunlar arasında sızdıran bir maske, uykuya dalmada zorluk, burun tıkanıklığı ve ağız kuruluğu bulunur.

İyi haber şu ki, bir CPAP maskesi veya cihazı sizin için işe yaramazsa, başka seçenekleriniz vardır. Ve çoğu CPAP maskesi, sizin için daha rahat olmalarına yardımcı olmak için ayarlanabilir.

İşte   CPAP problemleri  ve bunlar hakkında yapabilecekleriniz:

1. Yanlış boyut veya stilde CPAP maskesi

Uygun şekilde uyan bir CPAP maskeniz olduğundan emin olmak için doktorunuz ve CPAP tedarikçiniz ile yakın çalışın. Herkesin farklı yüz şekilleri vardır, bu nedenle başka biri için doğru stil ve boyuttaki maske sizin için işe yaramayabilir.

 —Farklı bir maske deneyin. Çeşitli CPAP maskeleri mevcuttur. Örneğin, bazılarında alnınıza ve yanaklarınıza uzanan kayışlarla ağzınızı ve burnunuzu örten tam yüz maskeleri bulunur. Bunlardan bazı insanları sıkışmış kıstırılmış hissedebilir, ancak uyku sırasında ağzınızdan nefes almayı tercih ederseniz iyi sonuç verir. Ayrıca uykusunda çok hareket eden için  uyumu daha iyidir.  

Diğer maskelerde burnunuzun altına oturan burun yastıkları ve yüzünüzü daha az kaplayan kayışlar bulunur. Bunların hissettirdiği hantallık daha azdır. 

Burun yastıkları tarzındakiler, gözlük takarsanız veya maske takılı olarak okursanız işe yarayabilir, çünkü bazıları tam yüz maskeleri kadar gözlerinizi engellemez. Ancak, uykunuzda çok hareket ediyorsanız veya yan uyuyorsanız bu bir seçenek olmayabilir.

—Boyuta dikkat edin. Çoğu maskenin boyutları farklıdır. Bir maskede belirli bir boyutta olmanız, diğerinde de aynı boyutta olmanızı temin etmez. CPAP maskeleri genellikle ayarlanabilir.

CPAP tedarikçinizden size en iyi uyumu elde etmek için maskenizi nasıl ayarlayacağınızı göstermesini isteyin. Üreticinin ürün talimatları da bunu nasıl yapacağınızı göstermeye yardımcı olabilir. Uygun şekilde oturan bir maske rahatsız olmamalı veya ağrıya neden olmamalıdır.

2. CPAP cihazını takmaya alışmada sorun

Öncelikle, uyanıkken kısa süreliğine sadece CPAP maskesini takmayı deneyin – örneğin, TV izlerken. Ardından, uyanıkken cihaz açıkken maskeyi ve hortumu takmayı deneyin.

Nasıl hissettirdiğine alıştıktan sonra, her uykuda kullanın. CPAP cihazını ara sıra takmak, alışmayı geciktirebilir. Maskenizin ve basıncınızın sizin için uygun olup olmadığını görmek birkaç hafta hatta daha uzun süre isteyebilir.

3. Tam basınclı havayı tolere etmede zorluk

“Rampa” özelliğine sahip bir makine kullanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu ayar, düşük hava basıncıyla başlamanıza izin verir. Daha sonra makine, siz uykuya dalarken hava basıncını önceden belirlediğiniz ayara otomatik ve yavaşça yükseltir. Doktorunuz oranını ayarlayabilir.

Bu özellik yardımcı olmazsa, uyurken basıncı otomatik ve sürekli olarak ayarlayan bir cihaza geçilmesi konusunda doktorunuzla konuşun. Bir örnek, nefes aldığınızda (nefes aldığınızda) daha fazla ve nefes verdiğinizde (nefes verdiğinizde) daha az basınç uygulayan iki seviyeli pozitif hava yolu basıncı (BPAP) makinesidir.

Adaptasyon sağlayan bu basınç değişimleri son zamanlarda her tarz makinede kullanılabilmektedir. Fiyatları yüksek ancak kullanımları daha rahattır. 

4. Kuru, tıkalı burun

Maskenizin tam oturduğundan emin olmak için kontrol edin. Sızdıran bir maske burnunuzu kurutabilir. Hava sızıntısını önlemek için kayışları sık sık sıkmanız gerekiyorsa, maskenin oturması  tam değildir.

Hava basıncı makinesine takılan ısıtmalı bir nemlendiriciye sahip bir CPAP cihazı yardımcı olabilir. Nemlendirme seviyesini ayarlayabilirsiniz. Yatmadan önce tuzlu su spreyi kullanmak da kuru, tıkalı bir burnu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Burun nemlendirici spray kremler de kullanılabilir. 

5. Klostrofobik (kapalı sıkıştırılmış) hissetmek

Uyanıkken maskenizi kullanarak pratik yapın. İlk önce, diğer parçalar olmadan yüzünüze doğru tutun. Bu konuda rahat olduğunuzda, maskeyi kayışlarla takmayı deneyin.

Daha sonra, maskeyi takılı hortumla kayışları kullanmadan yüzünüzde tutmayı deneyin. CPAP makinesini, belki rampa özelliği açıkken açın. Ardından, bunu kayışları kullanarak da yapın. Son olarak, maske ve makine açıkken uyumayı deneyin.

Aşamalı kas gevşetme gibi gevşeme egzersizleri, CPAP kullanımına bağlı kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Hala klostrofobik hissediyorsanız, doktorunuzla veya CPAP tedarikçinizle konuşun. Farklı boyutta bir maske almak veya burun yastığı kullanan bir maske gibi farklı bir stil denemek yardımcı olabilir.

6. Sızdıran maske, cilt tahrişi veya bası yaraları

Sızdıran veya tam oturmayan bir maske, ihtiyacınız olan tam hava basıncını alamadığınız anlamına gelir ve cildinizi tahriş ediyor olabilirsiniz. Maske ayrıca gözlerinize hava üfleyerek kurumasına veya yaşlanmasına neden olabilir.

Daha iyi oturması için pedleri ve kayışları ayarlamayı deneyin. Cihaz burnunuzun üzerine oturuyorsa, havayı gözlerinize yönlendirebilecek burun köprüsünün çok yükseğe oturmadığından emin olun.

Tedarikçinizden, özellikle kilonuz çok değiştiyse, farklı boyutta bir maske bulmanıza yardımcı olmasını istemeniz gerekebilir. Veya burun yastığı gibi farklı bir stil cihazı deneyin. Burnunuzda olduğu gibi ciltte bozulma veya yaralar oluşursa derhal doktorunuza söyleyin.

7. Uykuya dalmada zorluk

Maskeyi gün içinde bir süre tek başına takmak, nasıl hissettiğine alışmana yardımcı olabilir ve geceleri uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.

Siz uykuya dalarken hava basıncını yavaş ve kademeli olarak öngördüğünüz basınç ayarına yükselten rampa özelliğine sahip makineler, sizi yatmadan daha rahat ettirebilir.

İyi genel uyku alışkanlıklarını takip etmek de faydalıdır. Düzenli egzersiz yapın ve yatmadan önce kafein ve alkolden uzak durun. Rahatlamaya çalış. Örneğin yatmadan önce ılık bir banyo yapın. Yorulmadan yatağa gitme.

8. Ağız kuruluğu

Geceleri ağzınızdan nefes alırsanız veya ağzınız açık uyursanız, bazı CPAP cihazları ağız kuruluğunu kötüleştirebilir. Burun maskesi takarsanız çene kayışı ağzınızı kapalı tutmanıza ve hava sızıntısını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ağzınızı ve burnunuzu kapatan tam yüz maskesi tarzı bir cihaz da işinize yarayabilir. CPAP  makinesine takılan  ısıtmalı bir nemlendirici de yardımcı olabilir.

9. CPAP cihazını gece istemeden çıkarmak

Uykunuzda maskeyi çıkardığınızı bulmak için bazen uyanmanız normaldir. Uykunuzda çok hareket ederseniz, tam yüz maskesinin yüzünüzde daha iyi kalacağını görebilirsiniz.

Burnunuz tıkalı olduğu için maskeyi çıkarıyor olabilirsiniz. Öyleyse, maskenin iyi oturmasını sağlamak için ısıtmalı bir nemlendirici eklemek yardımcı olabilir. Bir çene kayışı da cihazı yüzünüzde tutmaya yardımcı olabilir.

Bu sürekli bir sorunsa, cihazın hala açık olup olmadığını kontrol etmek için gece bir ara alarm ayarlamayı düşünün. Cihazı daha uzun süre açık tuttuğunuzu fark ederseniz, alarmı gece geç saatlere kadar kademeli olarak ayarlayabilirsiniz.

10. Rahatsız edici gürültü

CPAP cihazlarının çoğu yeni modeli neredeyse sessizdir. Ancak bir cihazın gürültüsünün rahatsız edici olduğunu fark ederseniz, önce cihazın hava filtresinin temiz ve tıkalı olmadığından emin olun. Yolundaki bir şey gürültüyü kötüleştirebilir. Doktorunuza veya CPAP tedarikçinize maskenizi ve hortumunuzu doğru şekilde nasıl temizleyeceğinizi sorun.

Bu işe yaramazsa, doktorunuzun veya CPAP tedarikçinizin cihazı düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol etmesini sağlayın. Cihaz düzgün çalışıyorsa ve gürültü hala sizi rahatsız ediyorsa, gürültüyü maskelemek için kulak tıkacı takmayı veya beyaz gürültülü ses makinesi kullanmayı deneyin. Makineyi yataktan olabildiğince uzağa yerleştirmek de herhangi bir makine gürültüsünün daha az fark edilebilir olmasına yardımcı olabilir. Makineniz için ekstra hortum olup olmadığını doktorunuza veya CPAP tedarikçinize sorun.

Zaman ve sabır başarının anahtarıdır

Bir CPAP cihazı kullanmak, alışmaya çalışırken sinir bozucu olabilir, ancak buna bağlı kalmanız önemlidir. Tedavi, kalp problemleri ve aşırı gündüz uykululuk gibi obstrüktif uyku apnesi komplikasyonlarından kaçınmak için gereklidir.

Size en uygun cihazı ve cihazı sağlamak için doktorunuz ve CPAP tedarikçinizle birlikte çalışın. Uyku doktorunuza düzenli ziyaretler önemlidir ve herhangi bir sorunu gidermenize ve gerekirse ayarları değiştirmenize yardımcı olabilir. Doğru ayarları bulup maskeye alışmak biraz zaman alabilir.

Zaman ve sabırla CPAP, yaşam kalitenizi ve sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.